Fatih HDP'den ortak anma

İstanbul'da HDP Fatih İlçe Örgütü ve Samatya Kültür Dayanışma Kardeşliği İnisiyatifi, iki yıl önce Roboski'de katledilen 34 yurttaş ve Samatya'da geçtiğimiz yıl aynı gün öldürülen Ermeni yurttaş Maritsa Küçük anısına anma etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında ilk olarak Kocamustafapaşa Meydanı'nda stant kuruldu. Roboski'de katledilen 34 kişinin ve Maritsa Küçük'ün fotoğraflarının asıldığı stantta Kürtçe, Türkçe ve Ermenice olarak, "Unutursak kalbimiz kurusun", "Samatya'dan Roboski'ye adalet" ve "Roboski'yi unutmayalım. Unutturmayalım, hesap soralım" yazılı pankartlar asıldı.


Müzik yayınının yapıldığı anma etkinliğinde "Roboskî'yi unutma" başlıklı bildiriler dağıtıldı, Roboskî katliamının sorumlularının yargılanması için imza toplandı. Sanatçılar Yasemin Göksu, İlkay Akkaya, Hakan Yeşilyurt ile gazeteci Ertuğrul Mavioğlu da anmaya katıldı.

Katledilenler anısına, pilav ve badem dağıtılmasının ardından, anma etkinliğinde ilk olarak sanatçı Yasemin Göksu kısa bir konuşma yaptı. Roboski katliamının sorumlularının, katliamın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, halen daha yargılanmamış olmasını, Kürt halkına yönelik sistemli ve kapsamlı katliamlardan biri olarak değerlendiren Göksu, "Maraş'ın, 19 Aralık operasyonunun, Hrant'ın, Maritsa'nın katilleri gibi, Roboski katliamının katilleri de ortadadır. Roboski katliamının katilleri bir an önce yargılanmalı ve Kürt halkından özür dilenmelidir" dedi.

28 Aralık 2013