Aleviler Kendini Anlatıyor

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi tarafından organize edilen “Halklar Kendini Anlatıyor” başlıklı panel serisinin ilki yapıldı. Her seferinde farklı halk veya inançlardan isimlerin katılımı ile devam edecek olan panel serisinin ilkinde Alevi kurum temsilcileri söz aldı.
 
HDK binasında gerçekleştirilen panelde konuşmacı olarak İmam Rıza Ocağı Piri ve Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Pir Cemal Fırat, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanı Selda Güneş ile Alevi yazar ve aktivist Aydın Deniz yer aldı.
HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu’nun aynı sıra HDK bileşenlerinin temsilcileri ile çok sayıda yurttaş paneli takip etti.
Program Cengizhan Aslan’ın deyiş söylemesiyle başladı. Programın moderatörlüğünü DAD yöneticisi Bülent Felekoğlu yaptı.
 
Programda ilk sözü alan ADF Genel Başkanı ve İmam Rıza Ocağı Piri Celal Fırat, ocaklar ve ocak örgütlenmesi üzerine konuştu. Fırat, günümüzde Alevi gelenek ve göreneklerinin sürdürülmesinde ciddi sıkıntıların olduğunu vurguladı.
 
Pir Celal Fırat Alevilik, “Sorunlar yaşamakla beraber bir gelenek ve görenekler zedelenme var. Gelenek ve göreneklerimizden hiç kopmadık. Aile büyüklerimiz alevi gelenek ve göreneklerini anlatırdı” dedi. Fırat, Alevinin aynası ocaklar olduğunu ve kendilerinin de böyle gördüklerini vurguladı. Fırat, eskiden beri ‘Görgü Cemleri’ yaptıklarını ve hala da bu cemi devam ettiklerini ve Alevinin aynısının Görgü Cemi’ olduğunu belirtti. Türkiye de bir zulüm olduğunu ifade eden Fırat, “Bunların çıkış yeri ocaklardır başkaldırmak için birlikte hareket etmişler” diye ifade etti. Cemin ana mayası rızalık olduğu söyleyen Fırat son olarak şunları söyledi: “Cemevi’ne girdiğimizde herkes birdir. Kadın erkek ayırımı yoktur.”
 
Ardından konuşan Selda Güneş, geçmişte de olduğu gibi “Alevi dediler kaatli vaciptir dediler en çok da kadınına saldırdılar” dedi. Cins cinsiyeti kendi içlerinde tasfiye etmeleri gerektiğini vurgulayan Güneş, “Erkanı cem de kimse ayrı ayrı cem etmez biz birlikte ibadet ederiz. Tarihler boyunca yanızda olan can olması cinsiyeti fark etmez. Bir kadın soyluluktan bahsederiz ama son geldiğimiz noktada asimilasyon etme yok etme yüzünden sadece deyişlerimizde dinlemekle kalıyoruz erkanımıza yer vermiyoruz” ifadelerine yer verdi. Güneş, farklılıklarımızla güzel olduğumuzu ve farklılıklarımızla yaşamanız gerektiğini belirtti.
 
Aydın Deniz ise, Aleviler için dönüm noktasının 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Katliamı olduğunu ve her şeyi önlerine koyarak birçok kurum üzerinden örgütlendiklerini vurguladı. 1990’lı yıllarda Kürtlerin ve Alevilerin yan yana gelmesinden korku duyan bir hükümetin olduğunu söyleyen Deniz, bunun önünü kesmek için devlete yakın Alevi derneklerinin kurulduğunu ifade etti.

30 yıllık mücadelelerinde yasal olarak hiçbir şey kazanamadıklarını ancak birçok şeyi de meşrulaştırdıklarını söyledi. Deniz son olarak, Üç federasyon ve yaklaşık olarak 400-500 kurumdan oluşmalarına rağmen birlik olamadıklarını vurguladı.