Baharı ve mücadeleyi selamlıyoruz! Newroz pîroz be!

Basına ve Kamuoyuna;

Hafta başından beri devrimci, demokrat, yurtsever üniversite gençliğine yönelik faşist-polis-rektör işbirliği ile saldırılarla karşı karşıyayız. Üniversitelerde gerçekleşen saldırılar, yaşanan gözaltılar ve artan soruşturmalar AKP’nin üniversite gençliğini susturma hedefini taşımaktadır. Buna karşın gençlik olarak alanlarda ve üniversitelerimizde direnerek, karşı çıkarak gerekli cevabı vermekteyiz, vermeye de devam edeceğiz!   
İlk olarak Bartın’da iki gün süresince HDK Gençlik Meclisi üyesi öğrencilere yönelik faşist saldırılar gerçekleşti. 18 Mart günü Bartın Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okuyan HDK Gençlik Meclisi üyesi Hüsnü Aslan ve Yusuf Koçak 20 kişilik faşist grup tarafından bıçaklandı. Şehir merkezindeki marketten çıkan Aslan ense ve bacağından, Koçak ise karnında bıçaklandı. Yaralanan arkadaşlarımız daha önce de çeşitli şekillerde faşist saldırılara ve tehditlere maruz kalmış, polisler ise saldırıyı gerçekleştirenleri serbest bırakmıştı. Gerçekleşen son saldırı sonrası şehirdeki Kürt öğrencilerle faşistler karşı karşıya gelmiş, saldırıya maruz kalındığı yetmiyormuş gibi Kürt öğrenciler de gözaltına alınmıştır.  Ertesi gün ise Bartın Üniversitesi’nde öğrenciler saldırıları protesto etmek için toplanmış ve faşist grubun saldırısına maruz kalmışlardır. Faşistlere müdahale etmeyen polis, saldırıları protesto eden gençlere copla sert müdahalede bulunmuş, yaşanan saldırılarda öğrenciler yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır.

Hacettepe Üniversitesi’nde de faşist bir grubun üniversitelerinde etkinlik yapmasına müdahale eden devrimci-demokrat, yurtsever öğrencilere, polisler okula TOMA’larla girerek gaz bombaları ve plastik mermiler kullanarak saldırmış ve öğrencilere yönelik gözaltılar yaşanmıştır.  

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde rektörlüğün Newroz kutlaması yapmak isteyen öğrencilere okul yönetiminin iznine rağmen önce ÖGB, ardından ise polis saldırısı gerçekleşti, bu saldırılarda özel güvenlik elemanları bıçak kullanarak öğrencileri yaralamaya teşebbüs etti ve bir öğrenci yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Üniversiteye giren polis, gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti. Fakat Newroz kutlamalarıher şeye rağmen gerçekleşti.

İstanbul Üniversitesi’nde ise gene Newroz kutlaması yapmak isteyen öğrencilere yönelik her defasında olduğu gibi faşistler ve polis işbirliği ile benzer bir saldırı gerçekleşti. Biri ağır olmak üzere birçok arkadaşımız yaralandı ve gözaltılar yaşandı.

Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerine yönelik de bir süredir faşist ve çeteci bir grubun özellikle kadın öğrencileri hedef alan saldırı, bıçaklı tehdit ve tacizleri hızla sürüyor. Hafta içerisinde bir arkadaşımız telefonla aranarak tehdit ve taciz edilmiştir.

Geçtiğimiz hafta ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencilerinin yemekhane zamlarına karşı boykot eylemlerine ÖGB ve polisler saldırmış, zamlara karşı öğrencilerin kurduğu masanın kaldırılması için saldırılar gerçekleşmiş, gözaltılar yaşanmıştır.

Bizler, gençliğin direngenliğini hiçbir gücün kıramayacağını, bu direncimiz bastırılamayacağını ısrarla vurguluyoruz. Akademik-demokratik, anti-faşist mücadelemizin üniversitelerimizde giderek yükseleceğini belirtiyoruz!  Son zamanlarda gençliğe dönük artan saldırıları ve toplumda yükseltilmek istenen şovenist ve ırkçı dalganın karşısında; halkların eşitliğini ve barışı savunmaya devam edeceğiz! Eğitim hakkımıza, örgütlenme özgürlüğümüze ve bilime yönelik saldırılara karşı sessiz kalmayacağız! Mücadelemizi büyüteceğiz!Bizlere yönelik her tür baskı, tehdit, taciz ve faşist saldırının hesabını soracağız! Newroz’u istediğimiz tüm alanlarda ve üniversitelerimizde kutladık, kutlamaya devam edeceğiz. Bu bahar gençliğin sesinin, gücünün, direncinin, direngenliğinin yükseleceği bir dönem olacaktır. Bahar ayları katliamlarınızla değil, mücadelelerimizle anılacaktır.

Baharın gelişini engelleyemeyeceksiniz.
Bu bahar bizimdir, bahar devrimcidir!
Baharı ve mücadeleyi selamlıyoruz!
Newrozpîroz be!

HDK Gençlik Meclisi