Bayramlar Mutlaka Barışın Kurucusu Olacaktır

İnsanlık yaşadığı her anı mana ile güçlendirir. Manası olmayan her şey yavandır. Kurban Bayramı da diğer tüm bayramlar gibi mana yüklüdür. İbrahim’in İsmail’i Mina’ya getirmesi en sevdiğinden gerekirse toplumu için vazgeçebileceğinin göstergesidir. İnsanlığın şiddeti ve birbirini boğazlamasını bir koçun şahsında sonlandırma isteğidir. Lokmayı pay edip dayanışmayı güçlendirme gayretidir. Mezopotamya halkları İsmail’in günü ikrarlık ve rızalık günüdür der.

Bir Kurban Bayramı’nı daha İbrahimlerin coğrafyasında maalesef ki savaşların, yoksulluğun, sürgünlerin, işkencenin hakim olduğu, kadınların ve çocukların şiddet gördüğü, dillerin ve dinlerin baskılandığı, doğanın ve hayvanların insan eliyle yok edildiği günlerde karşılıyoruz. Ama umudumuz büyük. Bu coğrafyanın bayramları bir gün mutlaka barışın kurucusu olacaktır.

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi olarak böylesi bir atmosferde idrak ettiğimiz bu mübarek Kurban Bayramı’nın Kürdistan ve Türkiye halklarına, tüm insanlık alemine; onurlu bir barış, sarsılmaz bir kardeşlik, hiç kimsenin kimseyi ezmediği, sömürmediği, hor görmediği, inkar etmediği, hiçbir insanın hiçbir gerekçe ile hiçbir şeye kurban edilmediği, eşit ve özgür bir yaşama vesile olmasını diliyor Kurban Bayramınızı kutluyoruz.

Halkların Demokratik Kongresi

Halklar ve İnançlar Meclisi