Genel Meclis Toplantısı Kararları | 19.11.2011

19 Kasım 2011 Cumartesi günü TMMOB İstanbul Makine Mühendisleri Odası'nda gerçekleşen, divanı Ertuğrul Kürkçü, Fatma Gök, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder'den oluşan toplantıda 83 Genel Meclis üyesi hazır bulundu.

Gündemler:
1. Siyasal Durum Değerlendirmesi
2. Divan’ın Son Toplantı ve Çalışmalara İlişkin Kısa Durum Değerlendirmesi
3. Yürütme Kurulu'nun Belirlenmesi
4. Daimi Komisyonların Oluşturulması ve Üyelerinin Belirlenmesi
5. Planlama
6. Kongre Karar Tasarıları

Kararlar:

Siyasal durum değerlendirmesi gündeminde Divan adına Ertuğrul Kürkçü’nün yaptığı sunumdan sonra genel meclis üyeleri söz alarak gündeme ilişkin görüşlerini bildirdiler.

Levent Tüzel’in divan adına son toplantı sonrası yapılanlara ilişkin bilgilendirmesinin ardından, Yürütme Kurulu belirlenmesi gündemine geçildi.

Divan tarafından bir önceki toplantıda kurula belirlenmesi gereken 19 kişiden daha fazla aday olması ve sayının 19'a inememesi nedeniyle, konuyla ilgili bir çalışma yapıp bir sonraki Genel Meclis toplantısına getirmesi görevinin kendilerine verildiği anımsatması yapılarak, önerilen 19 isim bildirildi.

Yürütülen tartışmada yürütme kurulunda tüm kesimlerin temsil edilememesi eleştirisine karşı Divan, herhangi bir çevre ya da gurubun dışlanması gibi bir durumun söz konusu olmadığı, sayısal sorundan dolayı bu durumun ortaya çıktığını bildirdi.

Yapılan görüşme sonunda onaylanan yürütme kurulu üyeleri aşağıdadır.

Beyza Üstün
Bircan Yorulmaz
Cengiz Çiçek
Ender İrmek
Ferhat Tunç
Garo Paylan
Gencay Gürsoy
Gülfer Akkaya
Gülsüm Ağaoğlu
Günay Kubilay
Hacı Orman
Hatice Altınışık
Nursel Aydoğan
Onur Hamzaoğlu
Saruhan Oluç
Sevtap Akdağ
Yağmur Korkmaz
Yavuz Önen
Yıldız Tar

Daimi Komisyonlar kurulması gündeminde öncelikli olarak; Örgütlenme, Diyalog, Basın-Yayın-Propaganda, Mali, Anayasa, Ekoloji, Emek, Partileşme, Halklar ve İnançlar, İnsan Hakları (Hukuk, Cezaevleri ve Hakikatleri Araştırmayı da kapsayacak) LGBT Bireyleri Sorunları, Antiemperyalizm ve Enternasyonalist Dayanışma, Eğitim, Sağlık komisyonlarının kurulması benimsendi.  

Planlama gündeminde, çok sayıda Genel Meclis üyesi önümüzdeki dönem yapılacakları ilişkin önerilerini dile getirdiler. Yapılan önerilerin yürütme kurulunun ilk toplantısında ele alınıp önceliklendirilmesi ve programlandırılması kabul edildi.

Kongre kararlarına ilişkin yapılan görüşme sonunda kongrede alınan karar gereği, “Kadın mücadelelerinin ve haklarının yanındayız” ve “Halklara ve inançlara özgürlük ve eşitlik” kararlarında yapılacak düzenlemelerle Kongre Kararları olarak yayımlanması kararlaştırıldı.

Toplantı sonraki Genel Meclis toplantısının 8 Ocak 2012 Pazar günü İstanbul’da yapılmasının kararlaştırılması ile son buldu.

Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclisi