Halkların Kardeşliği Irkçılığa Dur Diyecektir!

12.08.2021

Altındağ’da yaşananlara karşı iktidarı uyarıyoruz!

Göçmenler karşısında takınılan ikiyüzlü politikalar iktidarın yayılmacı savaş politikalarının sonucudur. Biz emekten, demokrasiden ve barıştan yana olanlar hem dünya hem de ülke tarihinden çok iyi biliyoruz ki kitleleri işsiz, aç ve güvencesiz bırakan iktidarlar kendilerine dönük tepkileri, muhalefeti bertaraf etmek için her zaman bir “öteki” yaratmışlardır. Orman yangınları esnasında Kürt olan bu “öteki” bugün Suriyeli göçmenler olagelmiştir.

Pogrom kalkışması iktidardan bağımsız değildir. Yaratılan düşmanlaştırıcı ortamdan nemalanmaya çalışan herkes bu tehlikeli gidişin altında kalacaktır.

Bizler, Avrupa’nın ve Akp-Mhp iktidarının Ortadoğu halkları üzerinden güç devşirmesine izin vermeyeceğiz.

Yetkilileri acil önlem almaya, yaşatılanların sorumlularını açığa çıkarmaya, bu tehlikeli yönelime son vermeye çağırıyoruz.

Halkları birbirine kırdıran ikiyüzlü emperyal politikalarınızı teşhir ediyor, Altındağ halkı başta olmak üzere tüm Türkiye halklarını ırkçı, düşmanlaştırıcı kışkırtmalardan uzak durmaya davet ediyoruz.

Yaşadıklarımızın sorumluları açlıktan ve savaştan kaçan halklar değildir. Biliyoruz ki ırkçı kalkışmalardan yalnızca faşizm beslenir.

 

Yaşasın dayanışma,

Yaşasın emekçi halkların kardeşliği,

Kahrolsun faşizm!

 

Halkların Demokratik Kongresi

Yürütme Kurulu