Panel: Kadın ve Kriz

Panel / İstanbul / 27.10.2019

HDK İstanbul Kadın Meclisimizin “Kadın ve Kriz” başlığıyla düzenlediği panelde konuşan KMO İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Selin Top, “Kriz dönemlerinde kadınların krize karşı örgütlenme ve sendikalaşmasının önü kapatıldı” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Kadın Meclisi, "Kadın ve Kriz" başlığıyla Bakırköy Sağlık Emekçileri Sendikası’nda (SES) panel düzenledi. “Krizin bedelini kadın ödemeyecek” pankartının açıldığı panele, Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Kimya Mühendisleri Odası (KMO) üyeleri de katıldı.

Panelde konuşan KMO İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Selin Top, kriz dönemlerinde kadınların krize karşı örgütlenme ve sendikalaşmasının önünün kapatıldığını söyledi. Kriz dönemlerinde bütçelerin savaşa ayrıldığını belirten Top, “Kadınlar bu dönemlerde daha da fazla eziliyor. Kadınların ya ucuz iş gücü ve güvencesiz bir şekilde çalıştırılıyor ya da kadınların evlenmesi ve hamilelik gibi durumlar öne sürülerek çok rahat işten çıkarılabiliyor” diye konuştu.

 İş yerlerindeki koşulların kötüleşmesi ile kadınlar üzerinde baskıların daha da arttığını dile getiren Top, “Kadınlar eşit ücret alamazken bir de fiziksel şiddete uğruyor. Bu dönemde oluşan bir diğer sıkıntı ise hane içinde hane geliri olarak kadın emeği üzerinden oluyor. Eve gelen bir ücret varsa bu ücret kadın üzerinden ağırlıklı olarak devam ediyor. Sermaye kadın emeğinden faydalanıyor” diye ifade etti.

İşçi sağlığı konusunda yaşananlara da değinen Top, kimyasaldan dolayı hastalanan kadınların eğer hamileyse meslek hastalığı olarak göründüğünü dile getirerek, “İşyerinde de yemeklerin kalitesi hayli düştü. Yemeklerden dolayı zehirlenen işçiler oluyor. Var olan koşullar daha kötüye gidiyor. Kriz söz konusu iken krizle beraber kıdemsiz işçi çalıştırma durumu var. Bu da yine düşük ücretle işçi çalıştırma amaçlıdır” şeklinde konuştu.

Panel sunumun ardından soru cevap bölümüyle son buldu.

Kaynak: MA