Tutuklamalara ve gözaltılara son!

Basına ve Kamuoyuna

AKP iktidarı Kürt sorunun çözümü noktasında iki yüzlü politikalarını sürdürmeye devam ediyor. Erdoğan bir yandan cezaevlerinin boşalacağını belirtirken öte yandan operasyonlar, gözaltılar, tutuklamalar hız kesmeden ve adı konulmaksızın sürüyor. Kasım ayı içerisinde çoğu genç olmak üzere 260'a yakın kişi gözaltına alındı ve bunlardan 87'si "örgüt"le bağlantısı kurularak tutuklandı. Kürt gençlerinin yoğun faşist saldırılarla karşı karşıya kaldığı son haftalarda bu saldırılara maruz kalan öğrenciler polisler tarafından gözaltına alındı ve bir kısmı tutuklandı. Aralık ayına da operasyonlarla girildi. Özellikle gençleri hedef alan gözaltılar sessizce devam ediyor.

Son olarak BDP Urfa Gençlik Meclisi üyesi Hikmet Yaygın, Leşker Akman ile önceki dönem HDK Yürütme Kurulu ve HDK Gençlik Meclisi Koordinasyonu üyesi, BDP PM üyesi, Merkezi Gençlik Meclisi üyesi Kutbettin Saltan tutuklandı. Gençlik Kurultayı sonrası gerçekleşen gözaltı operasyonları, devletin gençliğin örgütlenmesinden ne kadar korktuğunu göstermektedir. Biz bu korkuyu 31 Mayıs gecesi, 1 Haziran günü de gördük. Gezi operasyonları tam da bu korkudan dolayı yapıldı. Devrimci, demokrat, yurtsever ve sosyalist pek çok genç hala bu korkuyla cezaevlerinde tutuluyor.
.
Bu saldırıların ve tutuklamaların bir diğer boyutu Türkiyeli ve Kürdistanlı gençlerin HDK zemininde güçlenen ortak mücadelesini kırmaya dönük oluşudur. Demokratik siyasete dönük bu saldırılar gençlik mücadelesini kriminalize etmeyi hedeflemektedir. Gençlik mücadelesine saldırılar sadece kriminalize etmekle de sınırlı kalmamakta, Gezi Direnişi süreci öncesi ve sonrasında da olduğu gibi mücadelenin kendisi çeşitli şekillerde itibarsızlaştırılmaktadır. Aydın Erdem'i katleden devlet, Ali İsmail Korkmaz'ın de katilidir. Yıllardır denenmekte olan saldırı konsepti boşa çıkacak, AKP iktidarı da halklara çözümsüzlüğü dayatamayacaktır.

HDK Gençlik Meclisi olarak süren gözaltı ve tutuklamaların demokratik siyaseti tıkamaya ve Kürt sorununun çözümüne dönük olduğunu belirtiyor, siyasi tutuklamaların sona ermesini, tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

HDK Gençlik Meclisi
6 Aralık 2013