Vekilim irademdir, irademe dokunma!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı ve HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel hakkında verilen 8 yıl 9 aylık cezayı onadı.

Sebahat Tuncel hakkında verilen karar, kanıtlanmamış belgelere dayandırılmıştır. Başbakan’ın “Yargıya söyledik, gereğini yapacak” şeklindeki açıklamasından sonra tez elden verilen karar, Türkiye’de yargı bağımsızlığının işlemediğinin açık göstergesidir.
Aynı Başbakan, bugün yolsuzluk operasyonu kendi oğluna kadar dayanınca, yargının bağımsız olmayışından şikâyet etmiş, her konuşmasında savcı yuhalatmıştır. Çıkarlarına ters düşünce Başbakan Erdoğan’ın da karşısına dikildiği aynı yargı sistemi, dayanaksız bahaneler öne sürerek, BDP-Blok’un halkın oylarıyla seçilmiş vekillerinin tahliyesine de karşı çıkmıştır. Bugün hâlâ halkın vekilleri cezaevinde tutulmakta, halk iradesi parmaklıklar ardına hapsedilmeye zorlanmaktadır.

Ceza evleri siyasî tutuklularla dolup taşmaktadır, fikir ve ifade özgürlüğü yok sayılmaktadır. Nerden baksan tutarsız kararları ile “yargı” adaletin önünde kendisi engel teşkil eder duruma gelmiştir.

Bilindiği gibi Türkiye’de mahkemeler, Gezi Direnişi sırasında demokratik haklarını kullanmak için sokağa çıkan ve doğrudan hedef alınarak öldürülen gençlerin katillerinden hesap sormaya gelince de uyuklamıştır.

Sivas katliamı davasında zaman aşımı, Roboskî katliamında takipsizlik kararı veren mahkemelere güven duymak giderek güçleşmektedir. Tüm bu hukuksuzlukların altında imzası olan AKP hükümeti, Sebahat Tuncel’e verilen ceza ile Türkiye halklarının ve biz gençlerin umudu olan HDP-HDK’ nin demokratik siyaset yapmasına engel olmaya çalışmaktadır.

Sebahat Tuncel Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Laz, Çerkes, Alevi, Sünni her dilden ve her inançtan halklarımızın; işçilerin, emekçilerin, yoksulların, kadınların, LGBTİ bireylerin, biz gençlerin desteği ile milletvekili seçilmiştir. Türkiye’de barış ve halkların eşit koşullarda birlikte yaşaması için mücadele eden vekilimize sahip çıkacağız.

Tüm inançlar, kültürler ve kimlikler için demokrasiden, emekten ve barıştan yana olan biz gençler Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sebahat Tuncel hakkında verilen ceza karşısında suskun kalmayacağız.

Demokrasi ayakkabı kutularından çıkmaz.
Vekilimiz bizlerin iradesi,
Demokrasinin teminatıdır. Dokunma!

HDK Kadıköy Gençlik Meclisi

29 Aralık 2013