Bir Geleneğin Çınarıdır Musa Anter

Bir Geleneğin Çınarıdır Musa Anter

Apê Musa’nın katledilişinin üzerinden 28 yıl geçti. 2020 yılı, başladığı andan bu yana ne doğanın ne de insanlığın başına pek de iyi şeyler getirmedi. Ama bu yılın Apê Musa’ya kıymet verenler için özel bir anlamı var: Bu yıl aynı zamanda Apê Musa’nın 100. yaşını kutluyoruz. 100 yaşında bir çınarı katledilişinin yıldönümünde saygıyla ve özlemle anarken her zamankinden daha fazla minnet duygusu içindeyiz.
Uluslarötesi Göçmen Koordinasyonu'ndan Çağrı

Uluslarötesi Göçmen Koordinasyonu'ndan Çağrı

HDK Göç ve Mülteciler Meclisi'nin de bileşeni olduğu, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Slovenya, Makedonya, Yunanistan, Türkiye, Fas ve Lübnan'dan çeşitli göçmen örgütlerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslarötesi Göçmen Koordinasyonu, 17 Ekim'de ırkçılığa ve sömürüye karşı herkesi göçmen ve mülteci haklarını savunmaya çağırıyor. Koordinasyonun kaleme aldığı metne 16 Ekim tarihine kadar kurum, örgüt, sendika ve topluluklar imzalarını ekleyebilecek.
"Geri Adım Attırmak Bizim Elimizde"

"Geri Adım Attırmak Bizim Elimizde"

HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da tutuklandığı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ni hedef alan operasyonunu ve iktidarın tutumunu teşhir etmek için HDK Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SKM MYK Üyesi Ezgi Bahçeci’nin yanı sıra birçok kurum temsilcisi bir araya geldi.
HDK Ekoloji Meclisi Şırnak’ta

HDK Ekoloji Meclisi Şırnak’ta

HDK Ekoloji Meclisi ve HDP Ekoloji Komisyonu Şırnak'ta bir süredir devam eden yangınların çıkarıldığı alanları gezerek gözlem yaptı. Meclis ve komisyon üyeleri aynı zamanda Şırnak halkıyla ve kurumlarla görüşerek yaşanan duruma dair bilgi aldı. Çeşitli ekoloji ve çevre örgütleri yarın Şırnak'ta bir araya gelerek çalışmalarını devam ettirecek.
Tüm Demokrasi Güçlerini Birlikte Mücadele Etmeye Çağırıyoruz

Tüm Demokrasi Güçlerini Birlikte Mücadele Etmeye Çağırıyoruz

Yapılan son tutuklamaları daha fazla mücadele azmimizi artırmanın gerekçesi yapıyoruz. Bu topraklarda barış, demokrasi ve adaleti sağlamak için daha fazla birleşip daha fazla büyümekten başka çaremiz yok. Savaş, baskı, tutuklamalara karşı devrimci güçleri ve tüm demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.
12 Eylül Küresel Ölçekte Bir Hamlenin Türkiye’deki İzdüşümüdür

12 Eylül Küresel Ölçekte Bir Hamlenin Türkiye’deki İzdüşümüdür

Halkların Demokratik Kongresi olarak 12 Eylül rejimine, zihniyetine karşı mücadeleyi yoldaşlarımızdan ve Anadolu, Mezopotamya halklarının direnç kültüründen aldığımız gelenekle, güçle gerileteceğimize ve halkların demokratik geleceğini, tarihimizle yüzleşerek birlikte inşa edeceğimize güvenimiz tamdır. Kötülüğü yenecek, geleceği birlikte inşa edeceğiz.
Şengal’den Sakarya’ya Uzanan El Kimin?*

Şengal’den Sakarya’ya Uzanan El Kimin?*

HDP ve HDK Kadın Meclisi üyeleri, bundan sonra Yeni Yaşam Gazetesi'ninde her hafta bir isimle “Kadının Sözü” adlı köşe kadınların sözünü birlikte kuruyor. İlk yazı Eşsözcümüz İdil Uğurlu’nun… Kadınlar kolektif akıl, örgütlenme ve mücadele ile enternasyonal kadın dayanışmasını demokratik kadın özgürlükçü ekolojik yeni yaşamı inşa etmeye, üçüncü bir yolun olduğunu dünya toplumuna gösterecek. Birlikte öğrenmeye devam edecek
Gözaltılar İçin Çağlayan Adliyesi’nde Basın Açıklaması

Gözaltılar İçin Çağlayan Adliyesi’nde Basın Açıklaması

HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu ve SKM MYK üyesi Çiçek Otlu'nun da aralarında bulunduğu ESP'ye yönelik siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alınan 17 kişi emniyetteki ifadelerinin ardından Çağlayan Adliyesi'ne getirildi. Adliyeye getirilen 17 kişi savcılık ifadesine gerek duyulmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. "Gözaltılar Serbest Bırakılsın" talebiyle adliye önünde gerçekleştirilen basın aç.ıklamasına HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDK İstanbul Meclisi, Yürütme Kurulu üyeleri ve Genel Meclis üyeleri de katıldı.
İdil Uğurlu: Operasyon demokrasi güçlerine yöneliktir

İdil Uğurlu: Operasyon demokrasi güçlerine yöneliktir

Eşsözcümüz İdil Uğurlu dün yapılan operasyonlar kapsamında Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu'nun ve ESP'li birçok kişinin gözaltına alınmasına ilişkin Mezopotamya Ajansı'na değerlendirmede bulundu; “Operasyon, emek, demokrasi mücadelesi veren tüm kesimlere dönük bir saldırıdır. Bu anlamda herkesin tepkisini en güçlü şekilde ortaya koyması gerekir”.
Halklar Barış İstiyor

Halklar Barış İstiyor

HDK Eşsözcüleri 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde İstanbul ve Adana’da gerçekleştirilen 1 Eylül programlarına katıldı. İstanbul’da yapılan buluşmaya HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu katılırken Eşsözcü Sedat Şenoğlu ise Adana’da yapılan açıklamada yer aldı. Çeşitli illerde gerçekleşen buluşmalarda tecride, adalet arayışlarına, kadın cinayetlerine ve savaş politikalarına vurgu yapıldı.